SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK

Nasza szkoła od tego roku szkolnego bierze udział w programie SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK, którego twórcą i realizatorem jest Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk” oraz Szkoły Podstawowe Dolnego Śląska. Program ten skierowany jest do nauczycieli i uczniów  klas I-III szkół podstawowych, a jego ideą jest rozbudzenie zainteresowania różnorodną aktywnością sportową, poprzez uatrakcyjnienie realizowanych zajęć wychowania fizycznego. Patronat nad programem objął Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty  i Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Uczniowie klasy 1 z wychowawczynią Izabelą Juzak oraz nauczycielem wychowania fizycznego Janem Gagatem realizują program SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK. Przez trzy lata na lekcjach wychowania fizycznego będą rozwijali swoją sprawność fizyczną i zdobywać będą następujące umiejętności:
– grania w piłkę siatkową, koszykową, ręczną i nożną,
– lekkoatletyczne,
– gimnastyczne,
– pływania,
–umiejętność jazdy na rowerze.
Zdobywane umiejętności pomogą aktywnie spędzać czas wolny, brać udział w imprezach sportowych organizowanych w szkole.

Celem programu jest:

zaproponowanie nowych, bardziej atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową

zachęcanie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej,

rozwijanie sprawności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem koordynacji wzrokowo- ruchowej mającej istotne znaczenie w wykonywaniu czynności manualnych (pisanie, czytanie, wycinanie),

monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów,

Zadania dla uczniów:

Zdobywanie odznak sportowych, które wiążą się z konkretnym działaniem fizycznym, a nie kolekcjonowaniem znaczków. Uczeń może zdobyć sprawność:

rowerzysta – turysta; w ramach tej odznaki uczniowie uczą się jazdy na rowerze, poznają przepisy ruchu drogowego, uczestniczą w rajdach i wycieczkach,

gimnastyk – tancerz; uczniowie nabywają podstawowe umiejętności dbania o prawidłową postawę ciała, zapoznają się z przyborami i ćwiczeniami gimnastycznymi; opanowują proste formy taneczne oraz elementy rytmiki,

saneczkarz – narciarz – łyżwiarz; w zależności od warunków i możliwości uczniowie opanowują elementy sportów zimowych,

piłkarz nożny/ ręczny/ koszykarz/ siatkarz; uczeń opanowuje podstawowe umiejętności gry w piłkę, bierze udział w grach i zabawach przygotowujących do gry właściwej, uczy się współdziałać w zespole,

lekkoatleta; uczeń nabywa umiejętności związane z biegami, skokami i rzutami,

pływak; uczeń zdobywa umiejętność pływania, poznaje zasady bezpieczeństwa w wodzie i nad wodą.

Zapraszamy rodziców do włączenia się w aktywność fizyczną swojego dziecka!