Fundacja PZU z Kulturą

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Kępy
i Kosiska pozyskało środki z Fundacji PZU na realizację programu "Fundacja PZU z Kulturą".

Poprzez nasze działania oczekujemy od dzieci i rodziców zmiany podejścia do sposobu spędzania czasu wolnego. Zakładamy, że zarówno dzieci jak i rodzice, uczestnicząc w spektaklach, wizytach w muzeum, poznając architekturę i historię naszego regionu nauczą się odpowiednio odbierać różne formy sztuki. Dzieci poznają Wrocław jako stolicę województwa, różne style architektoniczne (gotycką Katedrę we Wrocławiu, neogotycką Katedrę w Legnicy, kościoły romańskie i barokowe we Wrocławiu, Legnicy i Legnickim Polu). Będąc w Muzeum Historycznym we Wrocławiu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Regionalnym w Jaworze oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, uczniowie zapoznają się z historią regionu, w którym mieszkają. Biorąc udział w przedstawieniu teatralnym i spektaklu operowym, poznają formy przekazu tych różnych spektakli. Uczniowie poznają pierwszą operą narodową i sylwetkę Stanisława Moniuszki, największego kompozytora oper epoki romantyzmu. Zwiedzając Galerię Sztuki Współczesnej w Legnicy, uczniowie poznają wybitnych twórców i ich dzieła. Oglądając Panoramę Racławicką dzieci zapoznają się z twórczością Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawicieli malarstwa historycznego. Będą mogli rozpoznać język różnych dzieł sztuki i ich przekaz stanie się dla nich łatwy w odbiorze . Zakładamy, że w wyniku poznania różnorodnych dzieł sztuki wysokiej zostanie zaszczepiona w nich potrzeba poznawania innych osiągnięć i innych form sztuki. Pozwoli to zmienić im swoje nastawienie do sztuki. Jeżeli zrozumieją język przekazu malarstwa, rzeźby, spektaklu teatralnego, spektaklu operowego, stylu architektonicznego, staną się świadomymi odbiorcami sztuki wysokiej. To, co było dla nich nieznane, stanie się znane i jasne w odbiorze.

Zakładamy, że w realizacji projektu wezmą udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Budziszowie Wielkim z kl. I- VIII. Ze względu na to, że najbliższe ośrodki kulturalne są oddalone od miejsca zamieszkiwania dzieci (Jawor-20km, Legnica-30km, Wrocław-60km), to udział w projekcie jest dla nich jedyną szansą na kontakt ze sztuką wysoką. Planując działania, staraliśmy się dopasować zadania do wieku dziecka. Wizyta w Teatrze Lalek przeznaczona jest dla dzieci młodszych, natomiast opera i spektakl w Teatrze Polskim we Wrocławiu- dla dzieci starszych. Podział ten spowodowany jest inną percepcją odbioru sztuki. Mieliśmy na uwadze również integrację dzieci.

Czas trwania projektu od 01-10-2019 r. do 31-03-2020 r.